Vannas istaba ir neatņemama telpa mājā, tādēļ, projektējot vannas istabu, mums ir jāpatur prātā daudz lietu, lai vannas istaba būtu ne tikai skaista, bet arī funkcionāla. Ir vērts apsvērt ergonomiku – zinātnes nozari, kas pētī apkārtējās vides pielāgošanu darba procesam.
Optimāla telpa, kas atbilst gan fizioloģiskajām, gan psiholoģiskajām vai sociālajām vajadzībām, ir galvenais vadmotīvs, plānojot interjeru. Principi, kas nosaka, kā to gudri izdarīt, tiek noteikti ar ergonomiku – aprīkojuma skaitu, izmēru un izvietojumu. Kā mēs plānojam nepieciešamo aprīkojuma elementu augstumu vai atstatumu, nosaka mūsu dzīves kvalitāti – galu galā, vannas istaba ir vieta, kur mēs pavadām daudz laika.

Svarīgu jautājumu apsvēršana

Vannas istabai, ņemot vērā tās mazo platību, ir jāvelta īpaša uzmanība detaļām, tāpēc, pirms tiek sākts projekts, ir jānosaka pamatjautājumi:
• Kas to izmantos?
• Kāds ir ģimenes locekļu skaits un vecums?
To ir svarīgi zināt, jo tas, kas vannas istabā šķiet optimāls vienai ģimenei, nederēs lielākai ģimenei. Piemēram, ja vannas istabu izmanto vairāk kā pieci cilvēki, ir vērts apsvērt iespēju izveidot atsevišķu tualeti. Nozīmīgs ir arī mājsaimniecības locekļu dzimums, tas parasti ir apvienots ar īpašām vēlmēm, piemēram, attiecībā uz izvēli starp vannu un dušu vai atbilstoša apgaismojuma atbilstību vannas istabas spogulim.

Augstumam ir nozīme

Viens no svarīgākajiem jautājumiem, veidojot draudzīgu vannas istabas telpu, ir augstums, kādā mēs izvietojam atsevišķus aprīkojuma elementus. Un šeit ir jāpatur prātā pat vismazākās detaļas, piemēram, armatūra.

– Optimālais augstums, kurā jānovieto sienas izlietnes krāns, ir 25-30 cm virs izlietnes augšējās malas (kas savukārt vislabāk atrodas 80-85 cm virs grīdas).
– Savukārt spogulis jānovieto 10-15 cm virs krāna.
Vannas virsmai būtu jābūt 60 cm augstumā no grīdas, bet plauktiņiem ar vannas piederumiem 10-18 cm virs vannas malas, jo mēs parasti izmantojam tos, esot sēdus stāvoklī.
Dušas krānam optimālais augstums ir 110-130 cm virs dušas pamatnes, savukārt dušas galviņai jābūt ne augstāk par 180 cm no dušas pamatnes.
– Standarta augstums modernajām lietus dušām ir 2 m, mērot no dušas vannas apakšas.
Tualetes poda un bidē augšējai malai jābūt 40 cm augstumā, bet pisuāram – 65 cm virs grīdas.

Ievēro arī attālumu

Iespiesties starp aprīkojumu vai atsist elkonis pret sienu, mazgājot rokas, noteikti nav ērti un patīkami. Lai izvairītos no šādām situācijām, projektējot telpu, jāņem vērā arī optimālie attālumi. Ja vannas istabā atradīsiet vietu divām izlietnēm, tad 30 cm atstatums starp tām ir absolūtais minimums. Izlietnei jāatrodas līdzīgā attālumā no sienas vai dušas. Ja novietojam to blakus tualetes podam vai vannai, tad attālumu var samazināt līdz 20 cm. Šaurākā variantā vēl ir pieļaujams uzstādīt to pie vannas tā, lai vannas un izlietnes malas būtu blakus.

Ergonomisks un patīkams rezultāts

Vannas istaba var būt gan funkcionāla, gan skaista. Mūsdienu piedāvājums mēbeļu ziņā sniedz neierobežotus variantus – vienu mēbeli dažās sekundēs vari pārveidot par citu, kas arī ietaupa vietu un rada ergonomisku rezultātu. Arī dizaina iespējas ir neierobežotas un var pielāgot katra gaumei, ja vien vieta atļauj izpausties.
Iespējas ir tiešām daudz, galvenais ir pārdomāt izvietojumu, ņemot vērā visu tehnisko infrastruktūru un vajadzības.

Ceram, ka sniegtie padomi radīs stabilu pamatu izkārtojumam, pie tam tie neierobežo jūsu estētisko iztēli. Novēlam ikvienam skaistu, funkcionālu, ergonomisku vannas istabu, kas kalpos un iepriecinās gadiem.