Vannas otrā jaunība

Atpakaļ

Pirms pāris gadu desmitiem būvētajos mājokļos vannas vairs nav gluži jaunas. Gadu gaitā tās nolietojušās, apbružājušās un ieguvušas netīrīgi dzeltenu nokrāsu. Vienkāršākais variants — nopirkt jaunu vannu, taču iespējams arī atjaunot veco.

Vannas var atjaunot, izmantojot dažādas tehnoloģijas.

Savas nezināšanas dēļ mēs bieži šķiramies no vecām, bet ne sliktām lietām, lai nopirktu kaut ko jaunu, nepārbaudītu un kvalitātes ziņā pat apšaubāmu. Patlaban daudzi cilvēki remontē mājokļus, tajā skaitā arī vannas istabas. Parasti izmaiņas skar arī vannas zonu. Cilvēki šķiras no vecajiem, labajiem čuguna priekšmetiem, dodot vietu mūsdienīgāku materiālu izstrādājumiem vai dušas kabīnēm. Protams, ka raupjā, tumšā, izrūsējušā vannā nav nekāda prieka plunčāties un relaksēties.

Tomēr, izmetot veco un nopērkot jauno, balto akrila darinājumu, ne vienmēr iegūstam gaidīto. Akrils būtībā ir plastmasa, kas ūdeni gan tur, bet siltums no šādas vannas aiziet ātrāk, turklāt šī materiāla vanna ir nestabilāka nekā čuguna.

Pašu rokām

Mājas apstākļos vannu var mēģināt atjaunot pašu spēkiem, pārklājot tās iekšpusi ar speciālu krāsu, kas nopērkama būvmateriālu veikalos. Tomēr arī šī speciālā krāsa nav emalja, kas rūpnieciski tiek uzklāta ļoti augstā temperatūrā. Pēc kāda laika krāsojums var sākt lobīties, jo vannas iekšpuse ir pakļauta slodzei. Uz to iedarbojas cilvēka svars, karstais un aukstais ūdens, dažkārt arī veļas mazgāšana un ķīmiskie līdzekļi.

Der zināt!

  • Lai vanna ātri nenolietotos, to aizliegts mazgāt ar abrazīvajiem mazgāšanas līdzekļiem

  • Akrila vannas var viegli saskrāpēt, bet defektus iespējams novērst ar pulēšanu

Ja tomēr izšķirsieties par vienkāršāko atjaunošanas veidu, atcerieties, ka vispirms jāsagatavo vannas virsma, to notīrot no rūsas un dažādiem nosēdumiem. Vannas vecā emalja rūpīgi jānoklāj ar hloru nesaturošu tīrāmo pulveri. Tad tā jānoberž ar smilšpapīru. Pēc tam viss jānoskalo, un vanna uz kādām desmit minūtēm jāpiepilda ar karstu ūdeni, bet tad ļoti rūpīgi jāizslauka.

Sarežģītāks variants

Pašrocīgā vannas atjaunošanā iespējams arī sarežģītāks risinājums. Vannas virsma ar smilšpapīru vienmērīgi jāuzmatē un jāizskalo. Tad jāaizver vannas aizbāznis, jāuzvelk gumijas cimdi un virsma jāapstrādā ar sālsskābi. Pēc 10 minūtēm vannu izskalo ar ūdeni. Pēc tam līdz pat darbu beigām virsmai nedrīkst piekļūt ne slapjums, ne putekļi. Vannas attaukošanai nekādā gadījumā nedrīkst lietot sadzīves mazgāšanas līdzekļus.

Tad ar otu uzklāj balto epoksīdu un vienmērīgi uzmet dekoratīvās pārslas, pārbaudot, lai nepaliktu nenosegti virsmas laukumi. Nākamajā dienā liekās pārslas saslauka un savāc, virsmu viegli ar smilšpapīru noslīpē, rūpīgi savācot putekļus. Plānā kārtā ar sausu otu uzklāj caurspīdīgo poliuretāna laku. Aptuveni pēc sešām stundām virsmu viegli pārslīpē ar smilšpapīru, ar putekļsūcēju attīra un ar sausu otu klāj caurspīdīgo epoksīda slāni, bet nākamajā dienā pārbauda, vai uz virsmas nav kādi asumi, ko var likvidēt, uzmanīgi noslīpējot. Pēc tam virsmu vēlreiz pārklāj ar caurspīdīgo laku.

Ja vanna atjaunota, uzklājot jaunu emalju, tās kopšanā nevajadzētu izmantot tīrīšanas pulverus, kas satur skābi. To vislabāk darīt ar veļas pulveri vai trauku mazgājamo līdzekli.

Vecajā ieliekam jaunu

Latvijā samērā sen pazīstama atjaunošanas tehnoloģija, ko mēdz dēvēt — “vanna vannā”. Tās būtība ir sekojoša — vecajā vannā tiek ievietota jaunā akrila vanna, kuru pielīmē ar putām. Pēc tam uz 12 stundām vannā ielaiž ūdeni, kas kalpo kā papildu slogs. Un vanna ir lietošanas gatavībā.

Atsevišķi speciālisti apgalvo, ka iegūtais efekts esot pat labāks, nekā pērkot jaunu, jo vecā vanna ir stabilāka un labāk saglabā siltumu, jo tai ir divas kārtas un putu slānis, kas darbojas gandrīz kā termoss. Ūdens šādi atjaunotā vannā atdziestot tikai par vienu grādu pusstundas laikā. Pie negatīvajiem aspektiem tiek minēta vannas apjoma samazināšanās, tomēr tā nav tik būtiska, lai radītu neērtības mazgāšanās laikā - tilpums samazinās aptuveni par pieciem litriem.

Šī restaurācijas pakalpojuma piedāvātāji teic, ka reālais lietošanas ilgums varot būt līdz pat 15 gadiem. Pēc tam veco “iekšiņu” var nomainīt pret jaunu.

Jana VALTERE

http://www.majalv.lv/lv/fp_contacts/index.php?n=754&a=1657

Atsauksmes

Jānis, Rīga
Māra, Vandzene